Skip to main content

Thermodynamics - Lecture - 11 - Unit - 3 - Steam Properties and Problems

Problem: 1 

A vessel of volume 0.04 m3contains a mixture of saturated water and steam at a temperature of 250°C The mass of the liquid present is 9 kg. Find the pressure, mass, specific volume, enthalpy, entropy and internal energy.

Given data:

V=0.04m3

T= 250°C

m1= 9 kg

To find:

p, m, v, h, S, and U

 

Solution:

From Steam Tables corresponding to 250°C,

vf=v1 = 0.001251 m/kg

Vg = Vs = 0.050037 m/kg

p= 39.776 bar

 

Total volume occupied by the liquid,

V1= m1 v1 = 9 x 0.001251 = 0.0113 m3

Total volume of the vessel,

V = Volume of liquid + Volume of steam V1+Vs

Vs=0.0287 m3

 

Mass of steam, ms = Vs / Vs  =0.0287 / 0.050037

=0.574 kg

Mass of mixture of liquid and steam,

m=m1+ms = 9+ 0.574 = 9.574 kg

 

Total specific volume of the mixture,

v = V / m  = 0.04 /9.574 = 0.00418 m3/kg

 

We know that, v=vf+x Vfg

Vfg = vg - vf

0.00418 = 0.001251 + x (0.050037 -0.001251)

x=0.06

 

From Steam Tables corresponding to 250°C,

hf=1085.8 kJ/kg; hfg=1714.6 kJ/kg

Sf= 2.794 kJ/kg K; sfg = 3.277 kJ/kg K

Enthalpy of mixture,

h=hf+x hfg=1085.8 +0.06 x 1714.6 = 1188.67 kJkg

Entropy of mixture,

s = Sf+x Sfg =2.794 +0.06 x 3.277=2.99 kJ/kg K

Internal energy, u=h-pv

= 1188.67 – 39.776 x 102 x 0.00418 = 1172 kJ/kg

 

Problem 2

3 kg of steam at 18bar occupy a volume of 0.2550m3. During a constant volume the heat rejected is 1320KJ. Determine final internal energy and find initial dryness and work done.

Given data:

V1 =  0.255m

P1 = 18 bar

m = 3kg

Heat rejected, Q =- 1320kJ

Solution:

Specific volume, v1 = V1 / m = 0.255 / 3 = 0.085 m3 / kg

From Steam Tables, corresponding to 18 bar,

hf1 = = 884.5 kJ/kg;

hfg = 1910.3 kJ/kg

sf1 = 2.398kJ/kgK;  sfg = 3.977 kJ/kgK

Vg10.11033 m/kg

0.085 = x1*0.11033

x1 = 0.77

h1 = hf1 + xhfg1 = 884.5 +0.77 x 1910.3 = 2355.43 kJ/kg

s1=sf1+xsfg1

= 2.398 +0.77 x 3.977 = 5.46 kJ/kg

For constant volume process,

V1 = v2 and W=0

By first law of thermodynamics,

Q=U

Heat transfer, Q = U2 –U1

= m[ U2 – (h1 – p1v1)]

1320 = 3 [U2 – (2355.43 – 18 x 100x0.085)

= 2642.43 KJ/Kg

 

 

Problem: 3

Steam initially at 0.3MPa, 250°C is cooled at constant volume. At what temperature will the steam become saturated vapour? What is the steam quality at 80°C.  Also find what is the heat transferred per kg of steam in cooling from 250°C to 80°C.

Given data:

P1= 0.3MPa = 3 bar

T1 = 250°C

T2 =80°C

To find:

T'2, X2 and Q.

Solution:

From Steam Tables (in super heated region),

At 3 bar and 250°C

V1= 0.7964 m3/kg

h1 = 2967.9kJ/kg

For constant volume process, v1 = v’2 = v2

But, v’2 = vg2 = 0.7964 m3/kg

Corresponding to vg2 = 0.7964 m3/kg, from saturated table, the saturation temperature can be noted down.

 

The saturated vapour temperature, T'2 = 122.93°C

 

We know that v2 = v2 + x2 vfg2

where vi = V2

0.7964 = 0.001029 + x2 * (3.4091 - 0.001029)

X2 = 0.2334

 

From saturated table at 80°C

hf2 = 334.9 kJ/kg

hfg2 = = 2308.9 kJ/kg

h2 = 334.9+0.2334 x 2308.9 = 873.8 kJ/kg

According to first law of thermodynamics,

Work, W = Heat, Q + Internal energy, U

Heat transfer, Q=- U here, work, W=0 for constant volume process

= m (u1 - u2)

But, h= u + pv

Heat transfer, Q = (h2 - p2V2) - (hı-PIVI)

= (h2-hi) - (p2V2-P1VI)

= (h2-hi) - Vi (P2-P1) [: V1 = v2 for constant volume process]

= (873.8–2967.9) - 0.7964 (47.36-300) here Psat at 80°C = P2

=-1892.897kJ/kg

 

Problem 4

Ten kg of water of 45°C is heated at a constant pressure of 10bar until it becomes superheated vapour at 300°C. Find the changes in volume, enthalpy, internal energy and entropy.

 

Given data:

m= 10 kg

P1= P2 = 10 bar

T2 = 300°C

 

To find

 ΔV.  Δh,  ΔS and  ΔU

 

Solution:

From Steam Tables, corresponding to 45°C,

h1, hf1 = 188.4 kJ/kg

s1=sf1 = 0.638 kJ/kg K

 

v1 =  Vf1= 0.001010 m./kg;

From Steam Tables, corresponding to 10 bar and 300°C,

Cycle

s2 = 7.125 kJ/kg K;

v2 = 0.258 m3/kg;

h2 = 3052.1 kJ/kg;

Change in volume,   Δ v = m (v2 - v1)

10 (0.258 – 0.001010) = 2.5699 m Ans.

Change in volume,  Δ h=m (h2 – h1)

= 10 (3052.1 - 188.4) = 28637 kJ Ans.

Change in entropy, Δ S = m (s2 - s1)

= 10 (7.125 -0.638) = 64.87 kJ/K

Ans.

Change in internal energy,

Δ U= m (U2 - U1)

= m [(h2 – h1) - (p2v2 – P1v1)

= m[(h2 – h1) – P1 (v2 - v1)        [p1=p2]

= 10[(3052.1-88.4) - 1000(0.258 -0.001010)]

= 26067.1 kJ

 

Comments

Popular posts from this blog

Engg Thermodynamics - Lecture - 13 - Unit - 4 - Ideal Gas and Real Gas & TD Relations

 Ideal Gas Imaginary Substance Obeys the law of PV=RT At low Pressure and High Temperature – density of gas Decreases Real Gas At High Pressure – Gas start to Deviate from Ideal Gas Measuring of Deviation – Compressibility Factor PV=ZRT Z=PV / RT Z = Vactual / Videal For Ideal Gas Z = 1 For Real Gas Z > 1 Important Laws (Ideal Gas) Boyle's Law (constant temperature) P = constant / V Charles Law (constant pressure) V = constant x T Gay-Lussac’s Law (constant volume) P = constant x T THE ENTHALPY OF ANY SUBSTANCE h=u+pv for an ideal gas h=u+RT h=f(T) dh=du+RdT since R is constant ∆h=∆u+R∆T =Cv∆T+R∆T = (Cv+R)∆T Since h is a function of T only, Cp=(∂h/∂T)p Entropy change of an ideal gas: (Eqn – 1) From the general property relations Q = W+ U Tds=du+pdv And for an ideal gas, du=CvdT, dh=CpdT, and pv=RT, the entropy change between any two states 1 and 2 may be computed as given below ds=du/T+p/Tdv =CvdT/T+Rdv/v S2-s1=Cv ln T2/T1+R ln v2/v1 . Entropy change of an ideal gas: (Eqn -2) Fr...

Thermodynamic - Lecture - 2

  Thermodynamic Process: Process which contains transformation of heat into work or work into heat  System:  If thermodynamics  Process carried in any space is known as System Types:  Closed System, Open system and Isolated system Surroundings:  Every thing apart from the system Boundary :  Separation of System and Surrounding Universe:  Everything outside of Surroundings  Types:  Closed System, Open system and Isolated system Closed System:  can exchange only energy with its surroundings, not matter.  Open system:  can exchange both energy and matter with its surroundings.   Isolated system:  cannot exchange either matter or energy with its surroundings. Closed System, can exchange only energy with its surroundings, not matter (mass). Open system can exchange both energy and matter (mass) with its surroundings.  Isolated system: cannot exchange either matter or energy with its surroundings.